Дизайн без відходів: Конкурс із пошуку інновацій від природи за логікою біомімікрії_запрошення

Опубліковано admin на

ПРООН та Інститут біомімікрії (США) оголошують всеукраїнський конкурс для пошуку ідей, натхненних природними системами і організмами, що вирішують проблему відходів.

Запрошуємо інженерів, дизайнерів, винахідників, студентів, а також усіх, хто зацікавлений у розв’язанні проблем людства за допомогою рішень, підказаних природою, подати заявки на онлайн-курс та конкурс з біомімікрії.

Тема цьогорічного конкурсу – #ДизайнБезВідходів! #DesignOutWaste!

У середньому понад 15 мільйонів тонн відходів утворюється в Україні щорічно, одна людина продукує приблизно 0,93 кг сміття щодня.

Ці відходи утилізуються шляхом вивизення на сміттєзвалища, вони накопичуються у відкритих ґрунтах, зберігаються або спалюються. Близько 94% утилізується саме таким способом (це 14,4 мільйони тонн на рік), в той час як лише близько 3% відходів переробляється, а залишки відправляються на єдиний сміттєспалювальний завод.

Як ми можемо виправити проблеми зі сміттєзвалищами? Або як ми можемо зупинити надходження відходів на сміттєзвалища або запобігти сміттєспаленню просто неба? А що, якби ми могли запобігти утворенню відходів з самого початку? Як здизайнувати суспільну систему, де немає відходів?

Ми сподіваємось знайти рішення разом з вами, подивившись, як природа справляється з «відходами». А от і несподіванка: в природі не існує відходів. Чи можемо ми вчинити так само?

Цього року частиною конкурсу є безкоштовний короткий експериментальний онлайн-курс. Тобто у вас буде можливість дізнатися більше про біомімікрію до подачі заявки на конкурс. Так, все вірно – ніяких попередніх знань про біомімікрію не потрібно! Тим не менш, наявність інтересу та навичок до сталого розвитку, дизайну та/або предметів, пов’язаних із природою, обов’язкові!

Онлайн-курс
Ми запрошуємо всіх зацікавлених дізнатися більше про біомімікрію завдяки короткому експериментальному онлайн-курсу. Курс триватиме 4 тижні (у квітні 2021 р.) і включатиме 4 вебінари з сесіями запитань та відповідей. Вебінари проводитимуться українською, а онлайн-курс буде доступний трьома мовами: англійською, українською та арабською.

Зареєструватися на онлайн-курс можна тут!

Національний конкурс з пошуку інноваційних рішень за логікою біомімікрії
Взяти участь запрошуються як команди, так і окремі учасники!

Щоб зареєструвати свою ідею та взяти участь у Національному відборі, потрібно заповнити анкету.

Що таке біомімікрія?
Біомімікрія описує процес вивчення та імітації стратегій, що спостерігаються в природі, для застосування їх у вирішенні проблем людства. По суті, природа вже знайшла рішення всіх викликів, з якими ми стикаємось.

Наприклад, в природі немає «відходів»
Сучасна промислова система базується на лінійному принципі поводження з відходами: «make-use-waste», зроби-використай-викинь. Цей підхід є принципово хибним, оскільки він суперечить живому світові, який процвітає, розробляючи життєві будівельні блоки для безмежного повторного використання.

В природі відходів немає. Будь-що в природі – це поживна речовина, яка постійно використовується повторно. «Відходи» одних – це притулок або їжа інших. Імітація цих природних конструкцій та процесів може допомогти людству рухатись до проєктування суспільства, яке стабільно використовує та підтримує енергію, відкидає токсини, повторно використовує матеріал тощо.

Приклад природного #ДизайнуБезВідходів – дерева
У природі цикли переробки не є прямими. Дерево не стає знову деревом безпосередньо. Натомість деревина розпадається на різні хімічні компоненти цілим рядом організмів, і тоді ці компоненти можуть бути використані ще більшою кількістю організмів. На кожному етапі розкладання колоди різноманітні організми знаходять для неї застосування. Для одних вона стає притулком, для інших – місцем виконання шлюбного танцю, для третіх – складом для зберігання насіння або жолудів. Ще до того, як мертве дерево впаде, інші організми починають розщеплювати вуглеводи та білки в стовбурі та гілках, витягуючи з них енергію та створюючи побічні продукти або відходи, які можуть використовуватися іншими організмами. Деякі гриби здатні розщеплювати складну хімічну сполуку – вона називається «лігнін» – з якою мало хто з інших організмів може впоратися. Гриб робить компоненти лігніну доступними іншим організмам для використання в якості будівельних матеріалів для нових хімічних речовин.

Дизайнерський проєкт-рішення – InterfaceFlor
InterfaceFlor займається виробництвом модульних килимів і є першим підприємством цієї галузі, що запровадило процес «чистого відокремлення» килимового волокна від підкладки. Це дозволяє переробляти максимальну кількість пост споживчих матеріалів у нові продукти з мінімальним забрудненням. Завдяки їхньому процесу – ReEntry® 2.0 – чисте нейлонове волокно після споживання повертається постачальнику волокон Interface. Таким чином, у поєднанні з деякими первинними матеріалами, воно переробляється в новий нейлон для використання в новому килимовому волокні. Одночасно матеріал підкладки кришиться і перетворюється на нову підкладку. Залишковий пластик, що не може бути використаний для подальших процесів або виробів Interface, поширюється серед інших постачальників промисловості для повторного використання в їхніх ланцюгах.

Матеріал взятий з Biomimicry Toolbox з дозволу Інституту біомімікрії.

Більше прикладів біомімікрії можна знайти тут:
https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/blog/2020/biomimicry-secrets.html

https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/blog/2020/biomimicry-and-covid-19-response.html

https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/blog/2020/wise-like-nature–five-industries-drawing-inspiration-from-natur.html

Дізнайтеся більше про минулорічний Конкурс за посиланнями:
https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/accelerator-labs/biomimicry-global-challenge.html

https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/blog/2020/finalists-announced-for-the-biomimicry-global-design-challenge.html

Критерії відбору до Національного конкурсу:
● Подаватися у складі команди або як окремий учасник. Але бути готовим/ою працювати в команді;

● Мати базовий рівень знання англійської мови (не менше рівня Intermediate, В1);

● Ніяких обмежень за віком;

● Ваша ідея має вирішувати якусь проблему та має стосуватися проблеми відходів;

● Ваша ідея, дизайн або проєкт мають будуватися за логікою біомімікрії – тобто, імітувати рішення, натхненне природними системами або організмами;

● Можна подавати концепцію дизайну – малюнок або прототип вашого унікального рішення чи ідеї;

● Мати сильне бажання розвивати та розширяти свою ідею на міжнародному рівні.

Кандидати, відібрані на національному рівні, отримають менторів, які допоможуть їм у підготовці публічних презентацій та розробці їх дизайнерських концепцій.

Три обрані кандидати / команди отримають наставництво та підтримку від Лабораторії інноваційного розвитку ПРООН в Україні та її партнерів у підготовці проєкту та поданні його до Міжнародного конкурсу з біомімікрії. Трійка переможців Національного конкурсу з біомімікрії також візьме участь у бізнес-інкубаторі Ukrainian Future – UF Startup Summer Intensive від Національного центру “Малої академії наук України”.

Переможці Національного конкурсу також матимуть можливість масштабувати свій винахід і знайти міжнародних партнерів через мережу 60 офісів Лабораторій інноваційного розвитку ПРООН.

Відібрані на міжнародному рівні кандидати зможуть відвідати стартап-майданчик Інституту біомімікрії (США) за підтримки організаторів та за умови сприятливої епідеміологічної ситуації в Україні та США.

Етапи проведення конкурсу:
1 – 30 квітня 2021 р. – Експериментальний онлайн-курс з біомімікрії (для зареєстрованих кандидатів)

16 травня 2021 р. – Кінцева дата подачі ідей до Національного конкурсу з пошуку інноваційних ідей за логікою біомімікрії

1 червня 2021 р. – Оголошення переможців Національного конкурсу з пошуку інноваційних рішень за логікою біомімікрії

30 червня 2021 р. – кінцева дата подачі заявок до Міжнародного конкурсу

Липень 2021 р. (дати будуть оголошені) – переможці Національного відбору братимуть участь в UF Startup Summer Intensive

15 вересня 2021 р. – публічне оголошення фіналістів BGDC 2021 та оголошення про реєстрацію до BGDC 2022

Умови конкурсного відбору
До 16 травня 2021 року необхідно буде заповнити онлайн-анкету, яка стосуватиметься наступних тем та подачі наступних документів:

● Резюме українською або англійською мовами;

● Засвідчення володіння англійською мовою (вказати рівень в анкеті, надавати сертифікати не потрібно);

● Назва та опис проєкту (до 150 слів);

● Зазначити проблему, яку ви намагаєтеся вирішити шляхом біомімікрії, та як вона пов’язана з проблемою відходів (до 150 слів);

● Яким чином ваш проєкт вирішує проблему, що ви обрали? (до 150 слів);

● Які організми / природні системи закладено у ваш дизайн чи ідею та яким чином? (до 150 слів);

● Прототип дизайнерської концепції (JPG формат): фотографія, візуалізація чи ілюстрація, що відображають вашу дизайнерську ідею. Це буде основний спосіб представлення вашого проєкту. Для забезпечення якості, завантажуйте зображення високої якості (принаймні 300 DPI, макс. 100 МБ)

Подавати заявку до участі в конкурсі можна як окремий учасник або у складі команди. Зверніть увагу, що участь у міжнародному відборі Biomimicry Global Design Challenge братимуть лише команди, ми допоможемо вам сформувати команду у разі проходження національного відбору.

У разі виникнення будь-яких запитань, звертайтеся до acclab.ua@undp.org

Про конкурс
Biomimicry Global Design Challenge – це щорічний міжнародний конкурс серед студентських команд та спеціалістів, що має на меті вирішення глобальних викликів і досягнення Цілей сталого розвитку за допомогою рішень, натхненних природою.

Національний конкурс з пошуку інноваційних рішень за логікою біомімікрії – це національний відбірковий тур до міжнародного конкурсу Biomimicry Global Design Challenge. Його співорганізаторами є Лабораторії інноваційного розвитку ПРООН у партнерстві з Інститутом біомімікрії (США), Міністерство цифрової трансформації України, бізнес-інкубатор Ukrainian Future Національного центру «Малої академії наук України», БО «БФ «Фонд захисту біорізноманіття України», ГО «Плато», ГО «Тарілка», агенція змін Responsible Future, а також представники бізнесу, місцева влада та університети.

Щоб дізнатися більше про Цілі сталого розвитку, будь ласка, зареєструйтесь для участі в безкоштовному онлайн-курсі, розробленому ПРООН в Україні

Категорії: Новини

Translate »