Розповідь проєктного менеджера еко-челенджу «Це не мое сміття, але моя планета»

Опубліковано admin на

Кожного дня ми використовуємо у повсякденному житті – пластик. Випивши води із пластикової пляшки, кави із пластикового стаканчика, використавши одноразовий посуд під час урочистих заходів, ми все це викидаємо у сміття, не задумуючись, який шлях ці предмети проходять і де його закінчують. Більшість пластика викидається на сміття і не утилізується.

Нещодавно експерти Організації Об’єднаних Націй (ООН) оприлюднили заяву, в якій попередили людство про небезпеку подальшого забруднення Світового океану пластиковими відходами.
«Якщо людство не відмовиться від пластикових пляшок, пакетів, посуду і косметики з пластиковими мікроелементами, то до 2050 року у Світовому океані пластика буде більше, ніж риби».

На сьогодні Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) запустила глобальну компанію боротьби з морським сміттям, до якої долучаються світові знаменитості і виробники всесвітньо відомих брендів.

За словами екологів, забруднення через викиди сміття в моря та океани призводить до деградації берегової зони і прибережної захисної смуги, а також до забруднення морської акваторії та загибелі морських жителів. 80% цього сміття – пластик, який накопичує в океані токсичні речовини.

За даними ЮНЕП, щорічно в океан попадає більше 8 млн тонн пластикових відходів. При цьому сучасні обсяги виробництва пластмаси у 20 разів перевищують показники 60-х років минулого століття. До 2050 року виробництво пластика може вирости ще у 3–4 рази.

Для України проблеми пластикового забруднення довкілля також є ключовими. В країні із щорічно утворених 14 млн тонн побутових відходів близько 40% – пластикові упаковки, пляшки, целофанові пакети тощо. А щодо переробки такого виду сміття, то держава практично не має можливості його сортувати і відправляти на переробку.

Що робити?

В першу чергу відповідальність на нас, кожен має дотримуватися елементарних правил:

• Вибирайте те, що придатне для повторного використання, мова йде про сумки та напої у пляшках. Сумки з тканини та напої у металевих або скляних пляшках доступні на ринку за помірними цінами.
• Відмовтесь від одноразової упаковки, надлишкової упаковки, соломинок та інших “одноразових” пластмас. Використовуйте багаторазовий посуд у вашому домі, роботі, відпочинку, прогулянках.
• Скоротіть повсякденний пластик такий, як пакети для бутербродів, одноразові контейнери для їжі, одноразові склянки на каву, замінивши їх багаторазовим ланчовими пакетами/коробкою, горнятком-термосом.
• Шукайте альтернативу пластиковим предметам, до яких ви звикли.
• Уникайте пластикових пакетів та пінополістиролу, оскільки вони як правило мають дуже низький рівень переробки.
• Переробляйте. Якщо ви змушені використовувати пластик, спробуйте відсортувати # 1 (PETE) або # 2 (HDPE), які найчастіше переробляються та здайте їх у найближчий пункт прийому вторсировини або покладіть у спеціальний контейнер.
• Підтримуйте заборону поліетиленових пакетів, закупівлі пінополістиролу.

Поширюйте інформацію. Розкажіть рідним та друзями про те, чому важливо скоротити використання пластик у нашому житті та неприємні наслідки забруднення пластмасами.

І пам’ятайте, всі зміни починаються з нас!

Категорії: Новини

Translate »